Czy ozonowanie usuwa wirusa SARS-CoV-2?

Do chwili obecnej nie ma bezspornych doniesień o tym, że ozonowanie skutecznie usunie z powietrza koronawirusa. Należałoby przeprowadzić wiarygodne badania działania ozonu na wirusa SARS-CoV-2

Ozon w dolnej warstwie atmosfery troposferze jest zanieczyszczeniem powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie ludzi, a podwyższone stężenia ozonu niszczą roślinność oraz przyspieszają korozję materiałów.

Dezynfekcja zamgławiaczami

Najskuteczniejszą, najbezpieczniejszą i dużo tańszą metodą dezynfekcji nadal jest fumigacja, która w formie mgiełki z mikrokroplami środka do dezynfekcji spenetruje każdy zakamarek.

fumigacja - zwalczanie szkodników

Cena ozonowania a cena fumigacji

Do wytworzenia odpowiedniej ilości ozonu na dane pomieszczenie potrzebny jest generator o dużej wydajności. Przykładowo ozonator o wydajności 10.000mg/h jest w stanie wytworzyć gaz na około 50-60m2 w ciągu godziny. W tym samym czasie profesjonalnym sprzętem do fumigacji jesteśmy w stanie zdezynfekować 1500m2 co właśnie wiąże się z dużymi kosztami ozonowania, a jego skuteczność nadal jest wątpliwa. Ponadto ciężki ozon może nie dotrzeć w wyżej położone miejsca ponieważ jest cięższy od powietrza.